Izolacja akustyczna kanalizacji w budynkach wielorodzinnych

Strona główna » Aktualności

Co trzeci Europejczyk czuje dyskomfort z powodu nadmiernego hałasu – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety nie można wyeliminować wszystkich źródeł dokuczliwych dźwięków. Warto jednak zadbać o zapewnienia dogodnych warunków w pomieszczeniach. W tym celu sprawdzą się izolacje akustyczne. Dlaczego są one tak istotne?

Człowiek odbiera dźwięki o częstotliwości wynoszącej od 16 do 22 tys. Hz. Wysoki poziom hałasu negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Prowadzi do rozdrażnienia, poirytowania, bezsenności. Powoduje też bóle głowy, nerwice, depresje. Stąd tak ważne jest wyeliminowanie niepożądanych bodźców z otoczenia. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Warto zainwestować w dobre materiały izolacyjne jak na przykład otuliny z wełny, polietylenu czy kauczuku.

Czym zaizolować instalację kanalizacji?

Do często stosowanych materiałów izolacyjnych zalicza się pianka polietylenowa. Montuje się ją wokół rur grzewczych, sanitarnych i kanalizacyjnych. Ma ona jednak swoje wady, jak choćby sztywność, która ma wpływ na komfort montażu. Do ciekawych rozwiązań należy też otulina z wełny mineralnej. Na znaczną uwagę zasługują produkty akustyczne, które składają się z dwóch różnych warstw, na przykład te z serii ArmaComfort AB Alu Plus.

Produkty tej serii są połączeniem elastycznych pianek elastomerowych (spienionego kauczuku) oraz bariery akustycznej w postaci gumy EPDM/EVA, dodatkowo pokrytej folią aluminiową. Dzięki zastosowaniu tych dwóch różnych tworzyw uzyskujemy satysfakcjonujące efekty izolacyjne (zarówno akustyczne, jak i przeciwkondensacyjne), zachowując przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa pożarowego (klasa reakcji na ogień B-s1, d0).

Dobór odpowiednich izolacji zależy jednak od kilku czynników. Wśród istotnych oczywiście jest odpowiedni rodzaj użytego materiału, ponadto należy zwrócić uwagę na grubość izolacji oraz prawidłowy sposób montażu - izolacja musi ściśle przylegać do rury. Kupując otuliny, należy dostosować je do średnicy rur (od zewnątrz). Gdy przestrzeń między izolacją a rurą będzie za duża, może dojść do gromadzenia się pary wodnej (kondensacji), oraz pogorszy to efekt wytłumienia hałasu.

Instalacja kanalizacji a hałas – kompendium wiedzy

Rodzaje hałasu a instalacja kanalizacji

Podczas ruchu ciała fizyczne transmitują drgania akustyczne oraz fale ciśnienia. Wyróżnia się dwa rodzaje hałasu:

●      Powietrzny, czyli pochodzących z drgań powietrza. Wywołują go m.in. ścieki znajdujące się wewnątrz rur.

●      Strukturalny – przenoszony przez konstrukcję obiektu. Dźwięki emitują m.in. elementy mocujące bądź łączenia pomiędzy rurami a szkieletem budynku.

Skąd biorą się niepożądane dźwięki? W systemach kanalizacyjnych można wyodrębnić rozmaite źródła hałasów. Oto niektóre z nich [1]:

●      Hałas opadania – obejmuje on opadające ścieki. Dźwięki przenoszone są drogą powietrzną oraz strukturalną.

●      Hałas odbicia – wytwarza się w miejscach pomiędzy elementami pionowymi a poziomymi (najczęściej przy zmianie kierunku instalacji).

●      Hałas przepływu – tworzy się w poziomych przewodach kanalizacyjnych.

●      Hałas spłukiwania – powstaje po przedostaniu się wody z fekaliami do instalacji.

●      Hałas z kabiny prysznicowej lub wanny – wywołuje go spuszczanie wody w trakcie lub po kąpieli.

●      Hałas związany z projektem kanalizacji – np. spowodowany nagłym zmniejszeniem się średnicy rur.

Hałas a uwarunkowania prawne

Zgodnie z unijną dyrektywą 89/106/EWG oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 2002/49/WE budynki muszą być zabezpieczone przed hałasem. Należy o to zadbać już na etapie projektowania obiektów. Niepożądane dźwięki nie mogą przekraczać poziomu zakłócającego odpoczynek. Nie powinny też utrudniać wykonywania codziennych czynności.

Temat związany z hałasem poruszają też regulacje krajowe – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U.2019.0.1065) oraz Polska Norma (PN-B02151-2). Dokumenty precyzują, że poziom dźwięków nie może być wyższy niż:

●      25 dB (w nocy),

●      35 dB (w czasie dnia) *.

*Dane dotyczą hałasu spowodowanego wyposażeniem technicznym budynku. Obejmują pomieszczenia mieszkalne.

 

Właściwości izolacji - podsumowanie

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze izolacji akustycznej?

●      Stopień zabezpieczenia akustycznego;

●      Ciężar i gęstość wyrobu;

●      Grubość izolacji;

●      Średnica izolacji (w przypadku otulin);

●      Klasyfikacja reakcji na ogień - obowiązujące przepisy mówią o produktach NRO, czyli klasa A lub B;

●      Struktura materiału - rozwiązania wielowarstwowe o różnych gęstościach będą skuteczniejsze.

 

Izolacje akustyczne rur to nie wszystko – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Choć izolacje są bardzo ważne, trzeba też pamiętać o innych kwestiach. Na akustykę obiektów wielorodzinnych wpływają m.in.:

●      Rodzaj użytych materiałów budowlanych;

●      Rozmieszczenie pomieszczeń;

●      Rozkład instalacji sanitarnych;

●      Sposób mocowania rur;

●      Materiały zastosowane w instalacji wodociągowej.

Zagadnienia związane z akustyką budynku są bardzo złożone. Najlepiej zatroszczyć się o nie już na etapie projektu koncepcyjnego. Do dobrych praktyk należy współpraca inżyniera akustyka oraz architekta. Interesującym pomysłem jest też zaangażowanie inspektora nadzoru inwestorskiego. Działania te mają na celu ścisłą kontrolę realizowanych prac.

#Armacell #Caldo #Izolacja

Źródło:

  1. Dorota Leciej-Pirczewska, Sposoby ograniczania hałasu pochodzącego od instalacji kanalizacyjnych, Instal 6/2020.