Kanały wentylacyjne są podstawowym nośnikiem powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji przed wpływem niepożądanych czynników. Jakie znamy rodzaje izolacji kanałów wentylacyjnych i jakie pełnią funkcje?
Jakie funkcje pełni izolacja kanałów wentylacyjnych?
Izolacja kanałów wentylacyjnych ma na celu zabezpieczenie trwałości konstrukcji oraz skuteczną ochronę przed czynnikami mającymi na nią negatywny wpływ. Główne zadania polegają na eliminacji strat związanych z utratą lub zyskiem ciepła. Wyróżniamy cztery najważniejsze rodzaje izolacji kanałów wentylacyjnych:
-
termiczną,
-
przeciwpożarową,
-
akustyczną,
-
przeciwkondensacyjną.
Jakie role w instalacji odgrywa każda z nich?
Izolacja termiczna kanałów wentylacyjnych
Jednym z podstawowych zadań, które spełniają kanały wentylacyjne, jest transportowanie powietrza o określonej temperaturze do miejsc docelowych. Aby było to możliwe, konieczne jest zniwelowanie możliwości wymiany ciepła między ośrodkiem wewnętrznym i zewnętrznym. Dlaczego to takie istotne?
Transportowane powietrze może pełnić dwie funkcje – ogrzewać pomieszczenie lub je chłodzić. Jeśli różnica temperatur między kanałem a otoczeniem jest zbyt duża, dochodzi do niekontrolowanych strat lub zysków ciepła. Pobór energii zwiększa się, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Największą stratą jest jednak strata pieniędzy, które należy wydać na rachunki za energię. Aby zapobiec realizacji takiego scenariusza, stosuje się powszechnie izolację termiczną kanałów wentylacyjnych.
Izolacja przeciwpożarowa kanałów wentylacyjnych
Skuteczna ochrona przeciwpożarowa wynika z przepisów prawa. Zarządca obiektu musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby należycie zabezpieczyć obszar na wypadek pożaru. Jaką rolę odgrywa w tym izolacja przeciwpożarowa kanałów wentylacyjnych? Różne rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych mają na celu ochronę przed ogniem oraz dymem. Stan konstrukcji może zdecydować o zdrowiu, a nawet życiu osób przebywających w obiekcie. Jeśli będzie ona nieszczelna, dym szybko przedostanie się do wnętrza kanału i popłynie do kolejnych pomieszczeń, wypierając czyste powietrze i uniemożliwiając oddychanie.
Dlatego właśnie stosuje się bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które zatrzymują rozprzestrzenianie się ognia. Szczelna izolacja w postaci mat, pianek czy farb blokuje żywiołowi dalszą drogę. Przykładem takiego zabezpieczenia jest mata ognioodporna AF FIREGUARD 3 wykonana z wysokiej klasy materiałów odpornych na ogień – włókien mineralnych oraz szklanych.
Izolacja przeciwkondensacyjna kanałów wentylacyjnych
Izolacja przeciwkondensacyjna ma na celu ochronę kanałów wentylacyjnych przed skraplaniem się pary wodnej. Skraplanie następuje w wyniku dużej różnicy temperatur między ośrodkami, dlatego celem tego rodzaju izolacji jest jej wyrównanie. Kolejną funkcją jest też zachowanie szczelności, aby nie dopuścić do dostania się wody do środka kanału. Dlaczego to takie ważne?
Istnieją dwa powody, dla których należy stosować izolację przeciwkondensacyjną kanałów wentylacyjnych. Po pierwsze, są one zbudowane z metalowych elementów, które wchodzą w reakcję chemiczną podczas kontaktu z wodą – zaczynają korodować. W dłuższej perspektywie może to wywołać perforację instalacji wentylacyjnej i niekontrolowane straty energii. Drugim powodem jest możliwość rozwoju mikroorganizmów, które dostają się do powietrza płynącego przez kanał, a wraz z nim do płuc osób przebywających w obiekcie. Prawidłowo zamontowana, szczelna instalacja przeciwkondensacyjna pozwala zapobiec wszystkim wspomnianym zagrożeniom.
Izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych
Niektóre elementy instalacji wentylacyjnej generują duży hałas. Turbiny wentylatorów czy sposób rozchodzenia się dźwięku po kanałach sprawia, że odgłosy te są mocno słyszalne na zewnątrz konstrukcji. Izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych pozwala zmniejszyć poziom hałasu. Co więcej, taki efekt można uzyskać przy prawidłowym zastosowaniu trzech poprzednich rodzajów izolacji.
Na co zwrócić uwagę, planując izolację kanałów wentylacyjnych?
Podczas planowania izolacji kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na indywidualne podejście do każdego projektu. Grubość izolacji oraz rodzaj zastosowanych materiałów powinny zostać dopasowane do warunków, w jakich będzie pracować instalacja. W przypadku izolacji przeciwpożarowej nie warto szczędzić na materiałach. Wytrzymałość i skuteczność takiej konstrukcji nie tylko przynosi oszczędności na rachunkach za energię, lecz przede wszystkim może uratować życie. W przypadku izolacji cieplnej, grubość materiałów jest także uregulowana prawnie.
Niezależnie od rodzaju izolacji należy pamiętać o tym, by w prawidłowy sposób wykonać mocowanie do podłoża. Odpowiednio przygotowana powierzchnia zwiększa przyczepność warstwy ochronnej, wpływa również pozytywnie na szczelność izolacji. Warto też upewnić się, że nie powstały żadne nieszczelności, które mogą powodować utratę ciepła. Takie wykonanie sprawi, że każdy rodzaj izolacji będzie skutecznie spełniać swoją funkcję przez lata!